Popularne wyszukiwania

Izabella Wentz „HASHIMOTO ….” – recenzja nowej książki

Przeczytaj artykuł w 3 min.

Coraz większy odsetek osób choruje na Hashimoto. Szacuje się, że już co piąta kobieta jest dotknięta tą chorobą. Niestety wiele osób może nie wiedzieć, że cierpi na Hashimoto, czy to z powodu niewykonania właściwych badań, czy lekarzy, którzy błędnie postawili diagnozę albo co gorsza – zbagatelizowali problem. Na szczęście mamy coraz więcej wybitnych specjalistów, którzy dzielą się swoją wiedzą i pomagają nam – Hashimotkom, w pokonaniu choroby. Jednym z nich jest pani Izabella Wentz, która wydała drugą już książkę o Hashimoto.

O czym pani Izabella Wentz pisze w nowej książce?

Już od samego początku autorka odważnie pisze, że można doprowadzić do remisji Hashimoto (i to w 90 dni!). Eksperci twierdzą jednak, że jeśli ktoś raz zapadł na tę chorobę, zawsze będzie ją miał i nie da się jej wyleczyć. Ripostując, autorka przyrównuje posiadanie tarczycy i choroby autoimmunologicznej do bycia kobietą i posiadania układu moczowego: jeżeli  kobieta nie dba o siebie, może złapać infekcję dróg moczowych. Jeśli podejmie leczenie, to infekcję łatwo wyleczy. Zawsze jednak istnieje ryzyko ponownego zakażenia w przypadku zaniedbania higieny osobistej. Tak samo jest z tarczycą i Hashimoto – możemy doprowadzić do remisji poprzez zmianę stylu życia, odpowiednią dietą i suplementacją, ale jeśli się zaniedbamy – choroba wróci.

W swojej książce, pani Izabella podaje konkretne i sprawdzone metody, jak pozbyć się Hashimoto. Leczenie choroby podzieliła na 3 etapy – Plan Wsparcia Wątroby, Plan Odnowy Nadnerczy i Plan Równowagi Jelitowej.  Plany te nie są łatwe i na początku czytelnik może czuć się lekko zagubiony. Moja rada: przeczytaj te rozdziały kilka razy, aby w pełni zrozumieć autorkę. Jeżeli czujesz, że sobie nie poradzisz, to udaj się do dobrego dietetyka, który pomoże Ci w ułożeniu odpowiedniej diety.  Jak wiecie, mi udało się doprowadzić do remisji Hashimoto (m.in. dzięki pierwszej książce pani Izabelli), ale z chęcią przeprowadzę Plan Wsparcia Wątroby, aby jak najlepiej wspomóc swój organizm.

W książce znajdziemy również innowacyjne metody leczenia, czyli Plany Zaawansowane. Wymagają one jednak dokładnego wsłuchania się w siebie, ponieważ każdy Plan jest oparty o test, który należy bardzo dokładnie wypełnić. Nie jest to zadanie łatwe, ale podobno efekt jest warty wysiłku.

Co mi się podoba w książce?

W końcu mamy specjalistę, który nie opiera się tylko na badaniach, ale słucha swoich podopiecznych. Autorka wychodzi z założenia, że to pacjent wie najlepiej jak sobie poradzić z chorobą, dlatego wiele proponowanych przez nią metod to wynik kilkuletniej pracy z chorymi. Brawo! Ja również jestem zwolenniczką takiego podejścia, ponieważ nie wszystko da się oprzeć badaniami. Zwolennicy evidence based medicine pewnie będą kręcić nosem, ale zrozumcie, że zbadanie jakiejś innowacyjnej metody może zająć naukowcom wieki, a człowieka trzeba leczyć teraz. Co w takiej sytuacji?  Zrezygnować z leczenia czy zaryzykować, skoro nie mamy już nic do stracenia?

Ponadto, mimo że autorka jest farmaceutką, nie opera swojej kuracji tylko na farmaceutykach. Jest świadoma, że metodami medycyny konwencjonalnej nie udało się jeszcze doprowadzić do cofnięcia choroby Hasimoto. Podkreśla jednak, że w niektórych przypadkach leki odgrywają ważną rolę, ale należy je połączyć z praktyką medycyny naturalnej. Otwartość umysłu autorki daje nam – czytelnikom, ogromną nadzieję.

Kolejną rzeczą, która bardzo mi się podoba jest podzielenie choroby Hashimoto na 5 stadiów, co jest niesamowicie pomocne w zdiagnozowaniu i zrozumieniu choroby. Kiedy napisałam swój artykuł o tym, jak wyleczyłam chorobę Hashimoto, wiele osób zarzuciło mi, że tak naprawdę nie miałam tej choroby. Teraz macie dowód że ja również choruję na Hashimoto, ale jest to stadium 2, czyli bardzo wczesne. Istnieje więc realna szansa na jej wyleczenie. Wczesna diagnoza jest niesamowicie ważna, ponieważ może zahamować, a nawet całkowicie zatrzymać wyniszczenie tarczycy przez układ autoimmunologiczny.

Czym różni się pierwsza książka od drugiej?

Pierwsza książka – Zapalenie tarczycy Hashimoto. Jak znaleźć i wyeliminować źródłową przyczynę choroby zawiera opisy różnych badań i teorii powstania choroby. Stanowi bardzo kompletne źródło wiedzy diagnostycznej. Z kolei druga książka to zestaw konkretnych planów żywieniowych, przepisów, suplementów, badań oraz leków, które są najbardziej pomocne w leczeniu Hashimoto.

Przestrzegam jednak, że jeśli nie jesteś zmotywowany, to ta książka nie jest dla Ciebie. Plany żywieniowe są dość restrykcyjne i wymagają dużego samozaparcia. Uważam też, że podaną przez panią Izabellę dietę, nie powinno się stosować dłużej niż 3 miesiące. Jest ona dość uboga w węglowodany, co na dłuższą metę może znacząco osłabić nasz organizm. Po 90 dniach należy wprowadzić do diety więcej węglowodanów i produktów żywnościowych. O tym, jak powinna wyglądać dieta w Hashimoto pisałam TUTAJ.

 

11 komentarzy

 1. Która książkę Wentz bardziej polecasz? Jeśli już ktoś miałby się zdecydować na kupno jednej, to której? 🙂 Mam niedoczynność i chciałabym jakoś pomóc zdrowiu, i może wyeliminować nadmierne wypadanie włosów. (anty TPO w normie, wiec sama zakładam, ze to „tylko’ niedoczynnosc, bo lekarze nie wspominali mi nigdy o czymś 😉 zwanym hashimoto)

 2. Witajcie????!
  W moim przypadku… Jest niedoczynność tarczycy …do tej pory nieokreslona..
  Od ciąży, czyli od 4,5 roku biorę Euthyrox. Dawka została zwiekszona aż do 120.. Obecnie 100 na dobę.

  Od tego momentu mam problemy z waga i tlustymi włosami… Mysle, ze przez czyjeś lenistwo i niedbalstwo doprowadzono mnie do tak wysokiej dawki leku…
  Czy w mom przypadku ta ksiazka tez pomoże ?????
  Dziekuje za komentarze
  Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Zobacz, co ostatnio napisałam

Chcesz dowiedzieć się jak kawa wpływa na zdrowie, jakich produktów używać w chorobie Hashimoto lub jakie są moje ulubione przepisy na śniadania białkowo tłuszczowe? Odpowiedzi na te i więcej pytań znajdziesz w artykułach na moim blogu.