Istnieje 5 etapów choroby Hashimoto. Oznacza to, że choroba chorobie nie równa. Jedni mogą mieć bardzo zaawansowane stadium Hashimoto, a inni dopiero sam początek, dzięki czemu jest duża szansa na wprowadzenie jej w stan remisji. Poniżej, rozpisuje każdy etap z osobna. Mam nadzieję, że ułatwi Wam to zdiagnozowanie i zrozumienie Twojej choroby.
Etap 1 Hashimoto – predyspozycja genetyczna
W początkowej fazie osoby predysponowane genetycznie nie odczuwają objawów, bowiem choroba w żaden sposób nie daje o sobie znać. Tarczyca funkcjonuje optymalnie, nie ma też śladu ataku układu odpornościowego na gruczoł. Nie występują żadne objawy zaburzeń czynności tarczycy, a badania laboratoryjne TSH, fT3, fT4 są w normie. Jeżeli osoba nie zetknie się z innymi czynnikami wyzwalającymi chorobę, jest duża szansa na to, że Hashimoto nigdy się nie objawi.
Etap 2 Hashimoto – początkowe stadium ataku autoimmunologicznego na tarczycę
Na tym etapie choroby Hashimoto występuje zwykle podwyższony poziom przeciwciał antyTPO i antyTG, ale wyniki pozostałych parametrów tarczycowych będą w normie. Zdarza się też, że choroba przebiega bez obecności przeciwciał, ale biopsja tarczycy czy badanie USG wykaże zmiany charakterystyczne dla Hashimoto. Jednak u osoby ze stadium 2 mogą występować pierwsze objawy, takie jak niepokój, zmęczenie, zmiany nastroju, problemy z wagą i wiele innych. Często osoby takie nazywa się hipochondrykami, bo coś im dolega, ale nie wiadomo co.
Kiedy napisałam swój artykuł o tym, jak wyleczyłam chorobę Hashimoto, wiele osób zarzuciło mi, że tak naprawdę nie miałam tej choroby. Po dokładnej analizie okazało się, że moje Hashimoto to etap 2, czyli bardzo wczesne. Istnieje więc realna szansa na jej wyleczenie. Wystarczy tylko wprowadzić zmiany trybu życia i wyeliminować czynniki wyzwalające, aby zapobiec progresji choroby i wprowadzić ją w stan remisji.
Etap 3 Hashimoto – subkliniczna niedoczynność tarczycy
Na tym etapie choroby Hashimoto zaczynają się zaburzenia funkcji tarczycy. TSH jest często podwyższone (3-10), natomiast poziom fT3 i fT4 może być w normie. Tarczyca ciągle jest zdolna do pracy i kompensowania niedoborów, ale pojawia się już wiele objawów niedoczynności tarczycy. Z racji tego, że zwiększa się proces zapalny tarczycy, przeciwciała są zwykle wyższe niż w drugim etapie.
Niektórzy uważają, że w tym okresie zastosowanie niskiej dawki hormonów może okazać się pomocne. Na pewno nie wolno „czekać i nic nie robić”, bo choroba i tak będzie się rozwijać.
Etap 4 Hashimoto – pełnoobjawowa niedoczynność tarczycy
Czwarty etap Hashimoto to moment, gdy tarczyca nie jest już w stanie wyprodukować wystarczającej ilości hormonów ani nadrobić strat ze względu na rozległe zniszczenia. Badania wykażą podniesiony poziom TSH oraz niskie poziomy fT3 i fT4. Poziom przeciwciał jeszcze bardziej się podwyższy, ale nie jest to regułą. To stadium, w którym u większości osób diagnozuje się chorobę na podstawie wyraźnych objawów i wyników znacznie przekraczających normę. Jest to też okres, w którym chorzy wymagają leczenia hormonalnego, aby zapobiec poważnym konsekwencjom zdrowotnym.
Etap 5 Hashimoto – progresja choroby i pojawienie się innych chorób autoimmunologicznych
W tym stadium następuje pogorszenie stanu zdrowia i pojawienie się innych chorób autoimmunologicznych np. toczeń rumieniowaty, reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczyca i inne. Wielu lekarzy sugeruje usunięcie tarczycy, co wyeliminuje przeciwciała, ale nie zatrzyma procesu autoimmunologicznego. U tych osób po usunięciu tarczycy pojawi się właśnie inna choroba autoimmunologiczna.
Wczesna diagnoza a etapy Hashimoto
Wczesna diagnoza jest niesamowicie ważna, ponieważ może zahamować, a nawet całkowicie zatrzymać wyniszczenie tarczycy przez układ autoimmunologiczny. W idealnym świecie pacjenci usłyszeliby diagnozę w stadium 2, dzięki czemu mogliby zmienić styl życia lub ewentualnie zacząć przyjmować hormony i zapobiec rozwojowi choroby. Dopóki tarczyca nie została całkowicie zniszczona lub usunięta chirurgicznie, jest jeszcze szansa na odzyskanie jej funkcji poprzez zastosowanie odpowiedniej diety. Pamiętajmy, że łatwiej jest zapobiec uszkodzeniu tkanki niż regenerować uszkodzoną tarczycę, dlatego najlepszym okresem do wprowadzenia diety i innych zmian trybu życia jest 2 albo 3 etap choroby.
Źródła
- Wentz I.: HASHIMOTO. Jak w 90 dni pozbyć się objawów i odzyskać zdrowie, Wydawnictwo Otwarte, 2017.
- Cooper DS.: Subclinical hypothyroidism. N Engl J Med. 2001;345(4):260-265.
- Surks MI, Ortiz E, Daniels GH, et al.: Subclinical thyroid disease: scientific review and guidelines for diagnosis and management. JAMA. 2004;291(2):228-238.

Bądź na bieżąco!
Zostańmy w kontakcie! Zapisz się do mojego newslettera, aby regularnie otrzymywać porady dotyczące zdrowia i dobrego samopoczucia.
P.S. Zapisując się do newslettera otrzymasz darmowy eBook pt. „Pokonaj Hashimoto”!
Dziękuję
Mail z ebookiem jest już u Ciebie!