Popularne wyszukiwania

Czego możemy spodziewać się na pierwszej wizycie u dietetyka?

Przeczytaj artykuł w 3 min.

W ostatnim czasie korzystanie z usług dietetycznych staje się coraz bardziej powszechne. Podnosi się bowiem świadomość ludzi dotycząca sposobu odżywiania, utrzymuje się także moda na szczupłą sylwetkę. Jak zatem wygląda takie spotkanie? Czego możemy spodziewać się na pierwszej wizycie u dietetyka?

Pierwsza wizyta u dietetyka nie musi wszędzie przebiegać tak samo. Wszystko zależy od poradni dietetycznej, do której się udamy i schematu jej pracy. Najczęściej zbierane są informacje wstępne dotyczące zdrowia oraz prowadzonej diety, a także omawiane są cele, jakie pacjent chce osiągnąć np. poprawa stanu zdrowia, spadek wagi itp.

Wywiad medyczno-żywieniowy

Na początku powinien zostać przeprowadzony wywiad medyczno-żywieniowy, który obejmuje informacje dotyczące aktualnego stanu zdrowia, przebytych chorób, przyjmowanych leków i suplementów oraz preferencji żywieniowych. Można spodziewać się także pytań dotyczących poziomu aktywności fizycznej, sposobu radzenia sobie ze stresem, przebytych antybiotykoterapii czy regularności wypróżnienia. Ja dodatkowo w przypadku kobiet, zadaję pytania dotyczące miesiączkowania, terapii hormonalnych i planowania lub przebycia ciąży. Wywiad może mieć formę ankiety, którą pacjenci przynoszą już uzupełnioną do gabinetu lub rozmowy.

Ocena sposobu odżywiania

Kolejnym integralnym elementem pierwszej wizyty w gabinecie jest ocena sposobu odżywiania. Może być przeprowadzona na podstawie bezpośredniego wywiadu z pacjentem lub analizy dzienniczka żywieniowego. Dzienniczek należy prowadzić przez minimum 3 dni, najlepiej z jednym dniem weekendowym. Im więcej napiszesz, tym więcej informacji zwrotnych o twoim jadłospisie powinieneś uzyskać. Dzienniczek ma na celu określenie sposobu odżywiania, wykrycie popełnianych błędów i ich stopniową eliminację.

Analiza podstawowych badań

Na pierwszą wizytę u dietetyka warto również zabrać aktualne wyniki krwi obejmujące morfologię (najlepiej z rozmazem), profil lipidowy (stężenie cholesterolu całkowitego, frakcji LDL, HDL i trójglicerydów) oraz poziom glukozy na czczo. Każdy dietetyk lub poradnia dietetyczna powinna określić jakie badania potrzebuje na pierwszą konsultację i udostępnić je na swojej stronie internetowej. Powyższe to niezbędne minimum. Listę sugerowanych badań znajdziecie np. TUTAJ. Może się okazać, że do ułożenia diety potrzebna będzie szersza diagnostyka i wykonanie kilku dodatkowych badań np. pakiet na nietolerancje pokarmowe, poziom żelaza, testy genetyczne i inne. Warto, aby dietetyk dysponował różnymi zniżkami do laboratoriów, dzięki temu koszt takich badań będzie znacznie tańszy.

Pomiary antropometryczne i analiza składu ciała

Następnym elementem jest wykonanie pomiarów. Na tę ocenę składają się pomiary antropometryczne, czyli pomiary obwodu klatki piersiowej, talii, bioder, ud, łydek, ramion oraz analiza składu ciała na profesjonalnym sprzęcie. Analiza komponentów składu ciała, w zależności od użytego urządzenia, obejmuje pomiar masy ciała, beztłuszczowej masy ciała, wody, tłuszczu, podstawowej przemiany materii, masy zmineralizowanej kości itp. Pomiary te mogą być wykonane dla całego ciała lub dla poszczególnych jego segmentów (ręce, nogi, korpus) – w przypadku gdy wykorzystywany jest analizator segmentowy BIA. Warto również zwrócić uwagę czy zakładana jest kartoteka pomiarów, aby w skuteczny sposób kontrolować postępy na następnych konsultacjach.

Ostatnim elementem pierwszej wizyty u dietetyka jest ustalenie postępowania dietetycznego i krótkie omówienie go z pacjentem. Cała wizyta powinna trwać od 60 do 90 minut. Im więcej czasu dietetyk poświęca pacjentowi, tym lepiej. Warto również podkreślić, że na pierwszej wizycie pacjent nie powinien dostać gotowego planu żywieniowego. Ułożenie diety wymaga czasu i dokładnej analizy przypadku, dlatego wyciągnięcie gotowego jadłospisu „spod szuflady” nie jest dobrym rozwiązaniem. Otrzymanie indywidualnego planu żywieniowego następuje zazwyczaj po kilku dniach od pierwszej wizyty.

Po więcej informacji zapraszam również na stronę mojej Poradni Dietetycznej www.poradnia.calkiemzdrowo.pl!

Dodaj komentarz

Zobacz, co ostatnio napisałam

Chcesz dowiedzieć się jak kawa wpływa na zdrowie, jakich produktów używać w chorobie Hashimoto lub jakie są moje ulubione przepisy na śniadania białkowo tłuszczowe? Odpowiedzi na te i więcej pytań znajdziesz w artykułach na moim blogu.