Popularne wyszukiwania

Zanim pójdziesz na badanie krwi – jak prawidłowo przygotować się do badań?

Przeczytaj artykuł w 3 min.

Na badanie krwi należy się odpowiednio przygotować. Nie wystarczy tylko zgłosić się do laboratorium na czczo. Wynik naszych badań zależy również od tego, co spożyjemy dnia poprzedniego, czy weźmiemy lekarstwa, a nawet od tego, o której godzinie zrobimy badanie. Poniżej przedstawiam kilka reguł, dzięki którym nasze wyniki będą miarodajne.

Badanie krwi – jak się przygotować?

Ostatni posiłek spożyj min. 10h, a najlepiej 12h przed planowanym badaniem. Dotyczy to również leków i suplementów. Jeśli spożywasz hormony tarczycy na noc, w tym dniu powstrzymaj się od ich podaży. Zaleca się również, aby ostatni posiłek był lekkostrawny (np. zupa, kanapka, sałatka). Ciężkie i tłuste potrawy mogą zaburzyć wynik – może dojść do podwyższenia poziom cholesterolu całkowitego i zmiany stosunku jego poszczególnych frakcji (HDL i LDL) i trójglicerydów.

Jeśli rano odczuwamy silny głód, możemy napić się pół szklanki wody niegazowanej i niskozmineralizowanej.  Nie więcej. Picie większych ilości wody może spowodować rozrzedzenie krwi, a wówczas będzie w niej mniejsza liczba krwinek czerwonych, co może wskazywać na anemię. Co więcej, jeżeli wykonywałeś znaczny wysiłek fizyczny lub spożyłeś duże ilości alkoholu (wieczorem dnia poprzedniego) możesz przystąpić do badania  dopiero po 48 godzinach. Wspomniany alkohol wpływa na poziom wielu wskaźników np. bilirubiny, amoniaku, glukozy, kwasu moczowego, lipidów i cholesterolu, magnezu oraz prolaktyny.

Warto również zwrócić uwagę na kawę i palenie papierosów. Kofeina i tytoń, podobnie jak leki psychotropowe i moczopędne, wpływają na stężenie glukozy we krwi. Morfologia nie jest też wskazana na 3 dni przed i 3 dni po miesiączce, gdyż we krwi może być wówczas mniej czerwonych krwinek.

 

Po wykonaniu badań warto omówić swoje wyniki z dobrym specjalistą. Prawidłowa interpretacja badań powinna więc opierać się na całościowym spojrzeniu na organizm, ponieważ wszystkie parametry krwi są ze sobą powiązane i nigdy nie interpretujemy ich pojedynczo. 

Skorzystaj z mojej usługi: 

ePorada INTERPETACJA WYNIKÓW BADAŃ LABORATORYJNYCH OKIEM DIETETYKA. 

 

Czy przed badaniem krwi trzeba odstawić leki?

Po uzgodnieniu z lekarzem warto  ograniczyć przyjmowanie leków (z wyjątkiem tych koniecznych).  Jeśli stale zażywasz medykamenty zalecone przez lekarza prowadzącego – powinieneś przyjąć je tak, jak każdego innego dnia. Jednak warto wcześniej poradzić się specjalisty, bo być może z niektórych środków trzeba będzie zrezygnować. Co warto odstawić? Na przykład suplementy diety. Spożywane witaminy i minerały najlepiej odstawić min. 2 dni przed planowanymi badaniami. Dawka witamin i minerałów przyjęta przed wyjściem do laboratorium może zmienić poziom pierwiastków. Natomiast leki przeciwbólowe zmodyfikują poziom amoniaku i próby wątrobowe (ALAT i AspAT). Tabletki antykoncepcyjne mogą zafałszować poziom jodu, magnezu i prolaktyny, a leki na przeziębienie, obniżą wskaźniki kwasu moczowego. Antybiotyki z kolei zmniejszą stężenie lipidów i cholesterolu, a witamina D3 i wapń, zażywane w sporych dawkach, zwiększą poziom magnezu. Należy również odstawić preparaty z żelazem – w innym wypadku trudno będzie zdiagnozować jego niski poziom i anemię. Nawet „niewinna” witamina C może zmienić wyniki krwi. Przyjmowana w dużych dawkach, zafałszowuje np. poziom bilirubiny, glukozy czy wartości prób wątrobowych.

W dniu badania – przygotowanie do pobrania krwi

Na pobranie krwi najlepiej stawić się rano – między godziną 6:00 a 9:00.  Zmiany fizjologiczne w organizmie w znacznej mierze zależą od pory dnia np. poziom sodu, magnezu i potasu we krwi jest najwyższy o poranku, a stężenie fosforanów odwrotnie – rano bywa najniższe. Ponadto, przed pobraniem materiału należy odpocząć min. 15 min. Wysiłek fizyczny (nawet umiarkowany np. chodzenie, wejście po schodach) może zmienić wartości wyników badania laboratoryjnego. W miarę możliwości wykonuj badania w tym samym laboratorium, ponieważ w różnych miejscach obowiązują różne normy. I na koniec jeszcze jedno – NIE DENERWUJ SIĘ. Stres negatywnie wpływa na gospodarkę hormonalną np. podwyższa poziom kortyzolu.

Mam dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 10% na wszystkie badania krwi w sklepie internetowym ALAB.

Wystarczy, że przy zakupach wpiszesz kod calkiemzdrowo 

4 komentarze

  1. Cześć ???? Chciałam zapytać, co zrobić w przypadku, gdy zażywam leki na niedoczynność tarczycy i mam mieć badanie hormonów tarczycy- czy rano przed badaniem powinnam zażyć lek czy też nie? Będę wdzięczna za odpowiedź ☺️

Dodaj komentarz

Zobacz, co ostatnio napisałam

Chcesz dowiedzieć się jak kawa wpływa na zdrowie, jakich produktów używać w chorobie Hashimoto lub jakie są moje ulubione przepisy na śniadania białkowo tłuszczowe? Odpowiedzi na te i więcej pytań znajdziesz w artykułach na moim blogu.