Zanim pójdziesz na badanie krwi

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że do badania krwi należy się odpowiednio przygotować. Nie wystarczy bowiem zgłosić się na badanie na czczo. Wynik naszych badań zależy również od tego, co spożyjemy dnia poprzedniego, czy weźmiemy lekarstwa, a nawet od tego, o której godzinie zrobimy badanie. Poniżej przedstawiam kilka reguł, dzięki którym nasze wyniki będą miarodajne.

jak przygotowac sie do badan labolatoryjnych

Przygotowania zacznij dzień wcześniej

Co to znaczy „być na czczo”? Każdy odpowie, że bez śniadania. A to nie do końca prawda. Owszem, bez śniadania na pewno, ale nasz ostatni posiłek powinien być spożywany 12 godzin przed badaniem. Zaleca się również, aby ostatni posiłek był lekkostrawny. Ciężkie i tłuste potrawy mogą zaburzyć wynik – może dojść do podwyższenia poziom cholesterolu całkowitego i zmiany stosunku jego poszczególnych frakcji (HDL i LDL) i trójglicerydów.

Jeśli rano odczuwamy silny głód, możemy napić się pół szklanki wody niegazowanej i niskozmineralizowanej.  Nie więcej. Picie większych ilości wody może spowodować rozrzedzenie krwi, a wówczas będzie w niej mniejsza liczba krwinek czerwonych, co może wskazywać na anemię. Co więcej, jeżeli wykonywałeś znaczny wysiłek fizyczny lub spożyłeś duże ilości alkoholu (wieczorem dnia poprzedniego) możesz przystąpić do badania  dopiero po 48 godzinach. Wspomniany alkohol wpływa na poziom wielu wskaźników np. bilirubiny, amoniaku, glukozy, kwasu moczowego, lipidów i cholesterolu, magnezu oraz prolaktyny.

Warto również zwrócić uwagę na  kawę i palenie papierosów.  Kofeina i tytoń, podobnie jak leki psychotropowe i moczopędne, wpływają na stężenie glukozy we krwi.  Morfologia nie jest też wskazana na 3 dni przed i 3 dni po miesiączce, gdyż we krwi może być wówczas mniej czerwonych krwinek.

Odstaw leki

Po uzgodnieniu z lekarzem warto  ograniczyć przyjmowanie leków (z wyjątkiem tych koniecznych).  Jeśli stale zażywasz medykamenty zalecone przez lekarza prowadzącego – powinieneś przyjąć je tak, jak każdego innego dnia. Jednak warto wcześniej poradzić się specjalisty, bo być może z niektórych środków trzeba będzie zrezygnować. Co warto odstawić? Na przykład suplementy diety. Dawka witamin i minerałów przyjęta przed wyjściem do laboratorium może zmienić poziom pierwiastków. Natomiast leki przeciwbólowe zmodyfikują poziom amoniaku i próby wątrobowe (ALAT i AspAT). Tabletki antykoncepcyjne mogą zafałszować poziom jodu, magnezu i prolaktyny, a leki na przeziębienie, obniżą wskaźniki kwasu moczowego. Antybiotyki z kolei zmniejszą stężenie lipidów i cholesterolu, a witamina D3 i wapń, zażywane w sporych dawkach, zwiększą poziom magnezu. Należy również odstawić preparaty z żelazem – w innym wypadku trudno będzie zdiagnozować jego niski poziom i anemię. Nawet „niewinna” witamina C może zmienić wyniki krwi. Przyjmowana w dużych dawkach, zafałszowuje np. poziom bilirubiny, glukozy czy wartości prób wątrobowych.

W dniu badania

Na pobranie krwi najlepiej stawić się rano – między godziną 6:00 a 9:00.  Zmiany fizjologiczne w organizmie w znacznej mierze zależą od pory dnia np. poziom sodu, magnezu i potasu we krwi jest najwyższy o poranku, a stężenie fosforanów odwrotnie – rano bywa najniższe. Ponadto, przed pobraniem materiału należy odpocząć min. 15 min. Wysiłek fizyczny (nawet umiarkowany np. chodzenie, wejście po schodach) może zmienić wartości wyników badania laboratoryjnego. I na koniec jeszcze jedno – NIE DENERWUJ SIĘ. Stres negatywnie wpływa na gospodarkę hormonalną np. podwyższa poziom kortyzolu .

Źródła:

  • szkolenie z Moniką Gackowską „Interpretacja wyników laboratoryjnych w praktyce dietetyka” , maj 2016
  • Tomaszewski J., Diagnostyka laboratoryjna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2001

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *