Popularne wyszukiwania

Czy niedoczynność tarczycy to to samo, co Hashimoto?

Przeczytaj artykuł w 3 min.

Jeżeli miałabym przyrównać człowieka do samochodu, to tarczyca jest naszym silnikiem, który decyduje o tym, czy mamy przyspieszyć, czy zwolnić. Jak wiemy, każdy silnik do prawidłowej pracy potrzebuje dobrego paliwa. Tymczasem często sami obniżamy wydajność „naszego silnika”, zalewając go najtańszym paliwem (jedzeniem) o byle jakiej jakości. Mało tego! Często nie robimy mu regularnego przeglądu i oszczędzamy na „oleju silnikowym”, dziwiąc się później, że silnik się popsuł. Powiedzenie „jesteś tym, co jesz” w kontekście pracy tarczycy ma ogromne znaczenie! Ważne jest też to, ile tego jedzenia dajemy, ponieważ tarczyca (jak i większość narządów) nie tylko nie lubi za dużo, ale również nie lubi za mało kalorii. Niestety na moje konsultacje wciąż trafiają kobiety na dietach redukcyjnych 1000-1400 kcal dziwiąc się, że coraz gorzej się czują. A to prosta droga do obniżenia czynności tarczycy i rozregulowania metabolizmu.

Zacznijmy jednak od początku. Czy Hashimoto to to samo, co niedoczynność tarczycy?

Niedoczynność tarczycy a Hashimoto – jak odróżnić niedoczynność tarczycy od Hashimoto?

Niedoczynność tarczycy (nazywana również hipotyreozą) to zwolnienie naszego silnika. Produkujemy zbyt małą ilość hormonów w stosunku do zapotrzebowania organizmu. W związku z tym przysadka (która współpracuje z tarczycą) musi nadprodukować TSH, aby w organizmie zachodziła równowaga. Dlatego niedoczynność tarczy rozpoznajemy, gdy:

TSH jest podwyższone, a wolne hormony fT4 i fT4 są obniżone.

Często też w obrazie USG mogą pojawić się guzki na tarczycy. Nie jest to jednak regułą.  Charakterystyczne symptomy wskazujące na niedoczynność tarczycy, to:

  • senność,
  • przyrost masy ciała,
  • uczucie zimna,
  • spadek koncentracji i ciągłe zmęczenie,
  • zaburzenia miesiączkowania i płodności,
  • spowolnienie metabolizmu,
  • sucha i łuszcząca się skóra,
  • suche i wypadające włosy,
  • kruche paznokcie,
  • stany depresyjne.

Jednak objawy te nie zawsze występują, ponieważ choroba może przybierać postać jawną (pełnoobjawową) lub subkliniczną (skąpoobjawową). Dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie badań (podobnie jak regularny przegląd samochodu!).

Czym różni się Hashimoto od niedoczynności tarczycy?

Hashimoto to choroba układu odpornościowego, który błędnie uznaje tarczycę za ciało obce i próbuje ją zwalczyć. Dochodzi do produkcji licznych przeciwciał atakujących komórki tego narządu. Powstaje przewlekły stan zapalny, którego – na obecną chwilę, nie umiemy wyleczyć klinicznie. W przebiegu choroby Hashimoto, u ponad 90% pacjentów prędzej czy później pojawia się niedoczynność tarczycy, która jest spowodowana niedoborem hormonów tarczycowych lub ich niedostatecznym działaniem.

Kluczowym badaniem przy Hashimoto jest badanie USG, które pozwala m.in. na zmierzenie gruczołu, określenie jego miąższu czy sprawdzenie występowania guzków. Badanie USG pozwala także wykryć zmiany charakterystyczne dla Hashimoto, zanim jeszcze pojawią się objawy i/lub przeciwciała. Ponadto w badaniach oznacza się przeciwciała przeciwko tyreoperoskydazie (antyTPO) oraz tyreoglobulinie (antyTG).

Hashimoto to tylko czubek góry lodowej, która symbolizuje całą kaskadę licznych nieścisłości występujących w naszym organizmie, w tym:

  • niedoborów pokarmowych,
  • niedoborów witaminowo-mineralnych,
  • stanów zapalnych,
  • alergii lub nietolerancji pokarmowych,
  • chorób współtowarzyszących,
  • infekcji wirusowych lub bakteryjnych,
  • problemów jelitowo-żołądkowych.

Leczenie niedoczynności tarczycy i Hashimoto

Hashimoto to nie to samo, co niedoczynność tarczycy, jednak te dwa schorzenia bardzo często są ze sobą ściśle powiązane. To wszystko sprawia, że leczenie osób chorych na Hashimoto i/lub niedoczynność tarczycy powinno być bardzo indywidualne i dopasowane do WSZYSTKICH chorób współtowarzyszących. Również zalecenia dietetyczne będą się różnić w zależności od tego, czy pacjent ma dodatkowo np. inne choroby autoimmunologiczne, czy może cierpi na SIBO.  Dlatego, jeśli czujesz, że Twój stan zdrowia wymyka się spod kontroli i nie radzisz sobie z dietą, zapraszam Cię na konsultacje indywidualne, na których pomagam znaleźć przyczynę problemu i jego rozwiązanie. Ponadto wspieram w procesie zmian, inspiruję i daję wiedzę – a więc wszystko, czego Ci potrzeba, by poczuć, że znów panujesz nad swoim zdrowiem i samopoczuciem!

 

Bądź na bieżąco!

Zostańmy w kontakcie! Zapisz się do mojego newslettera, aby regularnie otrzymywać porady dotyczące zdrowia i dobrego samopoczucia.

P.S. Zapisując się do newslettera otrzymasz darmowy eBook pt. „Pokonaj Hashimoto”!

.

Dodaj komentarz

Zobacz, co ostatnio napisałam

Chcesz dowiedzieć się jak kawa wpływa na zdrowie, jakich produktów używać w chorobie Hashimoto lub jakie są moje ulubione przepisy na śniadania białkowo tłuszczowe? Odpowiedzi na te i więcej pytań znajdziesz w artykułach na moim blogu.