Popularne wyszukiwania

5 dokumentów o żywności, które musicie zobaczyć

Przeczytaj artykuł w 3 min.

W dzisiejszym wpisie chciałabym Wam zachęcić do obejrzenia kilku ciekawych filmów. Wszystkie dotyczą współczesnych realiów przemysłu żywieniowego i skutków, jakie niesie ogólnoświatowa konsumpcja. Bądźmy świadomymi konsumentami i nie dajmy się wciągnąć w tę przerażającą machinę. Czekam na Wasze opinie w komentarzach!

night-television-tv-theme-machines

Food Inc – Korporacyjna żywność, USA 2008

Film brutalnie i bez ogródek ukazuje przekleństwo dzisiejszego świata jakim jest konsumpcja, która obejmuje coraz większy zasięg. Opowiada o współczesnych metodach hodowli oraz produkcji rolnej, które są odpowiedzią na ogromne zapotrzebowanie na tzw. fast foody i przetworzoną żywność. Zysk zaczął liczyć się dużo bardziej niż zdrowie konsumentów. Dokument uzmysławia nam również, jak każdego dnia ogromna liczba społeczeństwa jest otruwana przez wielkie koncerny żywieniowe.

Link do filmu – KLIK

7247053.3
źródło obrazka: http://www.filmweb.pl/film/Korporacyjna+%C5%BCywno%C5%9B%C4%87-2008-506412

Nakarmimy świat, Austria 2005

Dokument doskonale pokazuje absurdy globalizacji i kapitalizmu Europy. Dotykają one nie tylko ludzi żyjących w krajach europejskich, ale również tych żyjących na pozostałej części globu. W filmie wspaniale pokazane są kontrasty społeczeństwa – życie brazylijskich głodujących chłopów w lepiankach, którzy poją dzieci brudną wodą i siedziby korporacji, których roczne dochody wielokrotnie przewyższają budżet niejednego państwa. Jest to historia ludzi umierających z głodu na oczach sytej Europy…

Link do filmu – KLIK

7124658.3
źródło obrazka: http://www.filmweb.pl/film/Nakarmimy+%C5%9Bwiat-2005-297009

Cała prawda o rybach, Francja 2013

Film przedstawia skąd pochodzą ryby, które trafiają na nasz talerz, czym są karmione i w jakich warunkach są hodowane. Lekarze zgodnie twierdzą, że jedzenie ryb to samo zdrowie. W ciągu 40 lat spożycie ryb podwoiło się na całym świecie. Jednak zwiększona konsumpcja pociąga za sobą zwiększenie produkcji, a co za tym idzie – pogorszenie jakości ryb. Skutki takiego mechanizmu są wręcz przerażające….

Link do filmu – KLIK

540f7c2204d30
źródło obrazka: http://plej.tv/play/filmy/17850517/cala-prawda-o-rybach#.Vo7cgvnhDIU

Super Size Me, USA 2004

Amerykański dokument, w którym bohater Morgan Spurlock postanawia przez miesiąc odżywiać się tylko w McDonald’sie i sprawdzić jak to wpłynie na jego zdrowie. Wyniki są szokujące!

Film ten wywołał ogromne zamieszanie w Ameryce, bowiem zwrócił uwagę na problem otyłości i jej katastrofalne skutki. Jak słusznie zauważono, Ameryka to kraj największych domów, największych samochodów, największych korporacji i …. największych ludzi.  „Super Size Me” zdobył nominację do Oscara i nagrodę dla najlepszego filmu dokumentalnego na festiwalu w Sundance. Warto obejrzeć!

Link do filmu – część 1część 2część 3

6950325.3
źródło obrazka: http://www.filmweb.pl/Super.Size.Me

Processed People, 2009

Ostatni film jest co prawda w wersji anglojęzycznej, ale gorąco zachęcam Was do jego obejrzenia. Znajdziemy tam wiele ciekawych i bardzo odważnych opinii na temat współczesnej diety. Mimo, że film opowiada o realiach amerykańskich, śmiało możemy je również odnieść do Europy, ponieważ i ona zmaga się z otyłością i chorobami dietozależnymi. „Ludzie stają się otyli, ponieważ jedzą jak królowie”. „Opieka zdrowotna tylko pomaga nam przetrwać chorobę, a nie ją wyleczyć”. „Lekarze i firmy farmaceutyczne wzbogacają się na naszych chorobach”. To tylko kilka z wielu ciekawych opinii, jakie padły w tym dokumencie. Pod koniec filmu dowiemy się również kim są tytułowi ”Processed People”.

Link do filmu – KLIK

2007EXPO_DVD
źródło obrazka: http://www.processedpeople.com/media/processed_dvd_box.jpg

A Wy? Jakie macie spostrzeżenia?

11 komentarzy

  1. Po obejrzeniu programu o rybach jestem w delikatnym szoku. Wiedziałam że większość ryb nie jest tak zdrowa jak by się wydawało. Ale proceder prowadzony w krajach skandynawskich jest przerażający. Bardzo dziękuję za uświadomienie!

Dodaj komentarz

Zobacz, co ostatnio napisałam

Chcesz dowiedzieć się jak kawa wpływa na zdrowie, jakich produktów używać w chorobie Hashimoto lub jakie są moje ulubione przepisy na śniadania białkowo tłuszczowe? Odpowiedzi na te i więcej pytań znajdziesz w artykułach na moim blogu.