Popularne wyszukiwania

10 objawów źle pracujących jelit czyli jak ustrzec się przed zespołem jelita drażliwego

Przeczytaj artykuł w 2 min.

Wystarczy posłuchać swoich jelit, aby dowiedzieć się jaki jest stan naszego zdrowia, bo już od dawna wiadomo, że wszystkie choroby zaczynają się w jelitach (więcej TUTAJ). Warto zwrócić uwagę na pewne objawy, ponieważ mogą one świadczyć, że mamy do czynienia z zespołem jelita drażliwego.

Zespół jelita drażliwego (ZJD) to jedna z najczęściej występujących chorób czynnościowych przewodu pokarmowego, czyli takich, które nie są związane z nieprawidłowościami w budowie jelit. ZJD powoduje w konsekwencji rozwój takich chorób jak: choroby zapalne jelit, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, chorobę Crohna, chorobę uchyłkową jelit czy ogromne problemy z hemoroidami. Obecnie jest to istna plaga. Coraz więcej osób słyszy w gabinecie lekarskim właśnie taką diagnozę. To jeden wielki worek chorób, do którego lekarze wrzucają chętnie wszystko to, co nie zostało odpowiednio zdiagnozowane. Pierwotna przyczyna ZJD nie jest do końca znana. Wśród czynników etiopatogenetycznych wymienia się: czynniki genetyczne, zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego, nadwrażliwość trzewną, stresy psychologiczne oraz zakażenia jelitowe

Zanim jednak dojdzie do powyższej choroby, nasz organizm (a w zasadzie jelita) daje nam jasne sygnały, że coś dzieje się nie tak.

10 objawów źle pracujących jelit:

  1. Wzdęcia i nadmierna ilość gazów.

  2. Kilkudniowe zaparcia i twarde, kujące stolce.

  3. Częsta zgaga lub inne objawy niestrawności.

  4. Nic nam się nie chce, rano mamy problemy ze wstaniem z łóżka.

  5. Spadek energii w ciągu dnia i potrzeba kilkuminutowej drzemki.

  6. Częste pobolewanie brzucha.

  7. Tępy ból brzucha.

  8. Uczucie niepełnego wypróżnienia.

  9. Gruba biała powłoka na języku.

  10. Zapalenie stawów, depresja lub choroby autoimmunologiczne.

Oczywiście każdy z nas w jakimś stopniu doświadcza powyższych dolegliwości i nie każdy będzie miał od razu zespół jelita drażliwego. Objawy te muszą pojawiać się regularnie i często, abyśmy mogli potwierdzić naszą diagnozę Czasami jednak pierwsze sygnały problemów z jelitami nie są oczywiste. Gdy nie istnieje ból lub mamy na niego sporą tolerancję, a wzdęcia czy okresowe zaparcia uważamy za całkowicie naturalne, możemy nawet nie przypuszczać, że coś jest nie tak. Warto wtedy odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

  • czy Twoje stolce są miękkie i optymalnie uformowane (nie za rzadkie)?

  • czy masz silne parcie na stolec po głównych posiłkach lub przynajmniej raz dziennie?

  • czy masa kału nie jest za duża (nie większa niż 100-150g)?

  • czy wypróżnienie następuje bez wysiłku i nadmiernego parcia?

Jeśli na więcej niż jedno pytanie odpowiesz NIE, warto przyjrzeć się sobie dokładniej, bo mogą to być pierwsze symptomy zespołu jelita drażliwego. Więcej na temat kału dowiesz się TUTAJ.

Spodobał Ci się ten wpis? Uważasz, że może się komuś przydać? Udostępnij go proszę na Facebooku!

Źródła:

  • Bartnik W., [et_al]: Rekomendacje diagnostyczno- -terapeutyczne w zespole jelita nadwrażliwego, Gastroenterologia Kliniczna, 2009, nr 1, 9–17.
  • Enders G.: Historia wewnętrzna. Jelita – najbardziej fascynujący organ naszego ciała, wyd. Feeria, 2015.
  • Nehring P., [et_al]: Zespół jelita drażliwego – nowe spojrzenie na etiopatogenezę, Przegląd Gastroenterologiczny, 2011, nr 6 (1), 17–22.

3 komentarze

  1. mnie debutir polecił lekarz, że warto wypróbować przy jelicie drażliwym, ponieważ zawiera maślan sodu, który odżywia nabłonek jelit i sprzyja prawidłowej perystaltyce. I aby dowiedzieć się czy nam pomoże, trzeba po prostu zacząć go stosować. No chyba, że mamy stwierdzoną alergię na którykolwiek składnik to faktycznie możemy mówić o odpowiednim dobraniu do osoby.

Dodaj komentarz

Zobacz, co ostatnio napisałam

Chcesz dowiedzieć się jak kawa wpływa na zdrowie, jakich produktów używać w chorobie Hashimoto lub jakie są moje ulubione przepisy na śniadania białkowo tłuszczowe? Odpowiedzi na te i więcej pytań znajdziesz w artykułach na moim blogu.