Popularne wyszukiwania

Ogórek i pomidor – łączyć czy nie łączyć?

Przeczytaj artykuł w < 1 min.
Ostatnio coraz częściej możemy przeczytać, że pomidora i ogórka nie wolno jeść razem. Dlaczego? Ponieważ ogórek zawiera enzym askorbinowy, który rozkłada witaminę C zawartą m.in. w pomidorze czy papryce. Niemniej jednak źródeł witaminy C mamy na co dzień tak wiele, że zjedzenie sałatki z ogórkiem i pomidorem naprawdę nie zrobi nam różnicy. Ponadto, pomidory mają znacznie więcej innych cennych składników (choćby likopen), których enzym askorbinowy z ogórka nie zniszczy.

Jeśli mimo to nie chcemy stracić witaminy C z pomidora, możemy dodać do sałatki czy kanapek sok z cytryny lub polać je oliwą wymieszaną z octem albo śmietaną – to zakwasi potrawę, co z kolei zneutralizuje oddziaływanie askorbinazy. Kolejnym sposobem jest dodanie czerwonej papryki lub natki pietruszki – to jedne z najbogatszych źródeł tej witaminy! Co ciekawe ogórek kiszony nie ma już takich właściwości i spokojnie możemy go łączyć z innymi warzywami.

Krótko mówiąc: Jedzmy pomidory i ogórki i nie obawiajmy się ich również łączyć! Przyniesie nam to więcej dobrego niż złego :).
 
Zapraszam również na mój profil na instagramie !

3 komentarze

    • Istnieje teoria, że takie połączenie źle wpływa na stawy. Uważam jednak, że jak przypadku pomidora i ogórka, nie mamy się czym martwić, bowiem zjedzenie jednej czy kilku porcji pomidora z serem nie zagrozi naszym stawom. Ale stosowanie takiej diety przez kilka tygodni może już być zagrożeniem (choć nie musi).

Dodaj komentarz

Zobacz, co ostatnio napisałam

Chcesz dowiedzieć się jak kawa wpływa na zdrowie, jakich produktów używać w chorobie Hashimoto lub jakie są moje ulubione przepisy na śniadania białkowo tłuszczowe? Odpowiedzi na te i więcej pytań znajdziesz w artykułach na moim blogu.