Jak usunąć pestycydy z warzyw i owoców?

PESTYCYDY. Słyszymy o nich często, gdy mowa o produktach spożywczych. Żyjemy w czasach, gdy obfitość i wygląd plonów są najważniejsze, więc nagminnie stosuje się środki, które chronią rośliny przed chorobami i szkodnikami. Dzięki nim warzywa i owoce zachowują piękny wygląd – są kształtne, jędrne, bez plamek czy przebarwień. Ale nie da się ukryć, że pestycydy to bardzo szkodliwa dla nas chemia, a w krajach wysoko rozwiniętych używa się jej na potęgę. Dzięki temu produkuje się więcej żywności i rzadziej wybuchają epidemie chorób zakaźnych. Tyle że to nic innego jak chemia, dużo chemii. Możemy jej albo unikać, albo spróbować się jej
pozbyć.jak usunac pestycydy z warzyw i owocówNajlepszym sposobem uniknięcia pestycydów jest nabywanie warzyw i owoców pochodzących z ekologicznych upraw lub niewielkich, sprawdzonych działek. A co jeśli kupujemy warzywa lub owoce w dużych supermarketach, gdzie wszystko jest pryskane pestycydami? Samo umycie pod bieżącą wodą nie wystarczy – gdyby tak było, chemia zmywałaby się wraz z każdym opadem deszczu. Ale jest na to bardzo prosty sposób:

wystarczy zanurzyć owoce lub warzywa na 15 minut w wodzie z octem. Proporcje to: pół szklanki octu na 1 litr wody. Po tym czasie dokładnie płuczemy je zimną wodą i gotowe! 

Ocet zabija 98% bakterii i pestycydów ! Teraz możemy być pewni, że to co jemy jest zdrowsze!

Na koniec, krótka ściąga z owoców i warzyw, które są najbardziej zanieczyszczone pestycydami (według Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej):  jabłka, seler, w tym także seler naciowy, pomidory, ogórki, truskawki, brzoskwinie, szpinak, nektarynki, winogrona, słodka papryka, ziemniaki i sałata.

Bezpiecznie można kupować następujące warzywa i owoce:  cebula, ananas, awokado, szparagi, groszek, mango, bakłażan, melon, kiwi, kapusta czerwona, arbuz, słodkie ziemniaki, grejpfrut i grzyby.

A Wy macie jakieś sprawdzone pomysły na pozbycie się pestycydów z warzyw i owoców?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *