Jarmark Św. Dominika, Gdańsk

W dzisiejszym wpisie zapraszam Was na słynny Jarmark Św. Dominika w Gdańsku. Organizowany od 1260 roku jest jednym z ważniejszych wydarzeń kulturowych odbywających się w Europie. Podobnie jak w średniowieczu, na ulicach Gdańska swoje kramy i stoiska wystawiają setki rzemieślników, cukierników, piekarzy, artystów i kolekcjonerów. Można tu kupić tu niemal wszystko. Od numizmatów i wyrobów jubilerskich najwyższej jakości, przez antyki, do ręcznie robionej porcelany czy rzadkich egzemplarzy znaczków albo komiksów.

DSC_0712

W tym roku Jarmark odbywa się między 24 lipca a 21 sierpnia. Ceremonia otwarcia odbyła się w sobotę  24 lipca o godz. 12.00 na Długim Targu przy Zielonej Bramie. Towarzyszył temu przemarsz barwnego korowodu z udziałem władz Gdańska.

DSC_0956

DSC_0114 (2)

Na scenie ulokowanej przy Bramie Złotej odbyło się uroczyste przekazanie klucza od miasta Gdańska przez wiceprezydenta Gdańska prezesowi Międzynarodowych Targów Gdańskich na czas trwania Jarmarku Dominikańskiego. Następnie zajęto miejsca wokół Wielkiego Bębna i wspólnie z mieszkańcami wybito 756 uderzeń, czyli tyle ile odsłon miał już Jarmark Dominikański w Gdańsku.

DSC_0043

DSC_1024

Na Jarmarku znajdziemy m.in. porcelanę, antyki, wyroby rzemieślnicze i przeróżne przedmioty dekoracyjne, niektóre przywiezione z dalekich krańców świata. Najwięcej jest jednak biżuterii robionej z naszego polskiego bursztynu.

DSC_0252

DSC_0271 (2)

DSC_0265

Ale Jarmark to nie tylko antyki  i starocie. Są również stoiska z różnego rodzaju bibelotami. Czasami niestety przypominające te odpustowe z wątpliwej jakości produktami.

DSC_0153

Jarmark Św. Dominika to również miejsce do spróbowania regionalnych smaków. Domowe wędliny, sery, miody czy regionalne piwa – to wszystko możecie znaleźć na ulicach Gdańska.   Zwiedzającym towarzyszy również zapach bigosu, kiszonego ogórka, chleba ze smalcem i pierogów, lepionych przez kaszubskie gospodynie. Nie zabrakło również dań grillowych – kiełbaski, szaszłyki, golonka i karkówki kupicie na każdej ulicy!

DSC_0156 (2)

DSC_0149

A dla wielbicieli kuchni świata: włoskie pasty i oliwy, hiszpańskie wina, litewskie wędliny, austriackie sery, węgierskie langosze i tureckie słodkości.

DSC_0176

DSC_0182

DSC_0168

Jarmark Dominikański to także wiele koncertów, przedstawień ulicznych, parad i innych imprez towarzyszących. Codziennie dzieje się tu coś ciekawego, a tłumy gdańszczan i turystów przebierających w towarach i uczestniczących w zabawie tworzą atmosferę jak ze średniowiecznych czasów.

Szczegółowy program znajdziecie na stronie jarmakdominika.pl

DSC_0134 (2)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *